آشنایی با انواع کدهای خطا سیستم های انژکتوری

چرا چراغ چک ماشین روشن میشود

اگر چراغ چک ماشین شما روشن شده است به این معناست که ماشینی شما یک یا چند کد خطای OBD II دارد. وقتی سیستم OBD II یا سیستم تشخیص عیب درونی ماشین مشکلی را شناسایی کند که باعث شود میزان آلایندگی ماشین شما به بیش از 1.5 برابر بیشتر از حد قانونی برسد چراغ نشان‌دهنده اختلال در عملکرد موتور یا MIL روشن می‌شود تا در مورد بروز مشکل به شما هشدار دهد.انواع کدهای خطا

کد خطا ترکیبی از چند عدد و حروف است که با نوع خاصی از عیب ماشین مطابقت دارد. انجمن مهندسان ماشین اولین بار فهرست این کدهای خطا را تهیه کردند تا تمام ماشینسازانی که باید از قوانین آلایندگیOBD II در ایالات‌متحده پیروی کنند از کدهای این فهرست استفاده کنند.خودروسازان اروپایی و آسیایی نیز فهرست یکسانی از کدهای خطای پایه را انتخاب کرده‌اند. فهرست کدهای خطا به 4 گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

1 - کدهای مربوط به موتور، گیربکس و سیستم آلایندگی که با حرف P نمایش داده می‌شوند که مخفف Powertrain به معنای سیستم انتقال قدرت است.
2 – کدهای مربوط به سیستم تهویه مطبوع، روشنایی، ایربگ‌ها و موارد دیگر که با حرف B نمایش داده می‌شوند که مخفف Body به معنای بدنه ماشین است.
3 – کدهای مربوط به سیستم ضدقفل ترمز، سیستم تعلیق و فرمان الکتریکی که با حرف C نمایش داده می‌شوند که مخفف Chassis به معنای شاسی ماشین است.
4 – کدهای مربوط به رابط سیم‌کشی و واحدهای الکترونیکی شبکه محلی دستگاه کنترل که با حرف U نمایش داده می‌شوند که به ارتباطات شبکه اشاره دارد.

 

انواع کدهای خطا

انواع کدهای خطا

این 4 کد در ادامه به 2 گروه عمده تقسیم می‌شوند:

کدهای عمومی یا جامع که رقم دوم آنها عدد صفر است که نشان می‌دهد این کدها در تمام برندها و مدل‌های ماشین مشترک است. وجود این کدها برای تشخیص عیب پایه در سیستم آلایندگی ماشین الزامی است.
کدهای پیشرفته یا مخصوص هر خودروساز که رقم دوم آنها عدد یک است که نشان می‌دهد که این کدها مختص یک برند و مدل خاص از یک ماشین است. از نظر خودسازان وجود این کدهای ویژه ضروری هستند تا بتوانند اطلاعات اضافی مربوط به تشخیص عیب برای تمام انواع خطاها که فراتر از فهرست پایه کدهای عمومی باشد ارائه دهند و فقط محدود به کدهای خطای مربوط به آلایندگی ماشین نباشد.

کدهای خطا چطور ثبت می‌شوند؟

سیستم OBD II تمام فعالیت‌های مربوط به آلایندگی در ماشین شما را نظارت می‌کند که شامل سیستم‌های جرقه‌زنی و سوخت‌رسانی، احتراق‌های نامنظم موتور، کاتالیزور، سیستم کنترل آلاینده‌های تبخیری (بخار بنزین و روغن) و دیگر سیستم‌های مختلف کنترل آلایندگی مانند سیستم گردش دوباره گازهای خروجی اگزوز و سیستم تهویه مثبت محفظه میل‌لنگ می‌شوند. بسیاری از این موارد هر بار که با ماشین رانندگی می‌کنید تحت نظارت سیستم OBD II هستند درحالی‌که OBD II فقط هنگامی‌ موارد دیگر را نظارت می‌کند که شرایط معینی از رانندگی یا کارکرد موتور پیش بیاید. ممکن است سیستم OBD II به‌تنهایی آزمایش‌های معینی را به صورت دوره‌ای انجام دهد مانند آزمایش نشتی بخارات بنزین.
اگر یک قطعه یا دستگاه کارکردی عادی در محدوده مرزهای قابل‌قبول سیستم OBD II نداشته باشد یا در آزمایش OBD II مردود شود، سیستم OBD II یک یا چند کد خطا ثبت می‌کند که با عیب موردنظر مطابقت دارد و چراغ چک موتور را روشن می‌کند تا به شما اطلاع دهد که مشکلی پیش آمده است.
در اکثر موارد چراغ چک موتور روشن شده و تا‌زمانی‌که کد خطا پاک یا مشکل رفع نشود روشن می‌ماند. در بعضی موارد مانند احتراق نامنظم موتور ممکن است هنگامی‌که خطای موردنظر درحال رخ دادن است چراغ چک روشن و خاموش شود (چشمک بزند) یا اگر وقوع خطای مذکور ادامه پیدا نکند ممکن است چراغ چک بعد از مدتی خاموش شود.

 

نحوه یافتن کدهای خطای سیستم انژکتوری
نحوه یافتن کدهای خطای سیستم انژکتوری
 

عیب یابی

توجه: اگر چراغ چک ماشین شما روشن است و در کامپیوتر ماشین شما کدهای خطا وجود دارد، ماشین شما مورد تایید آزمایش آلایندگی OBD II نخواهد بود. برای پشت‌سرگذاشتن آزمایش آلایندگی، چراغ چک باید خاموش باشد و هیچ کد خطایی نباید در حافظه کامپیوتر وجود داشته باشد. علاوه‌براین تمام موارد نظارت خودکار سیستم OBD II که خطاها را بررسی می‌کند باید بدون شناسایی هیچ مشکل دیگری اجرا و کامل شوند تا ماشین موردتایید آزمایش آلایندگی واقع شود.

 

چراغ چک موتور چیست؟

چراغ چک موتور فقط به شما اطلاع می‌دهد که مشکلی مربوط به آلایندگی ماشین شناسایی شده است. این چراغ در مورد مشکلی که باعث ثبت کد خطا شده است، جدی یا جزئی‌بودن مشکل، اقدامی که بعد از آن باید انجام دهید یا اینکه اگر مانند اکثر مردم روشن‌شدن چراغ را نادیده بگیرید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد چیزی به شما نمی‌گوید.
چراغ چک موتور یک چراغ اخطار جامع و فراگیر برای تمام مشکلات ماشین نیست. مشکلات جدی مانند بالارفتن بیش‌ازحد دمای موتور یا افت فشار روغن عموما باعث روشن‌شدن چراغ چک موتور نمی‌شوند اما چراغ‌های اخطار دیگر را روشن می‌کنند.
اخطار: اگر چراغ‌های اخطار دیگر مانند دمای آب موتور، فشار روغن یا چراغ‌های اخطار مربوط به شارژ باطری روشن باشند یا موتور ماشینی شما کارکرد غیرعادی مانند صدای پت‌پت اگزوز، احتراق نامنظم، خاموش‌شدن یا افت قدرت داشته باشد یا بو و صدای غیرعادی داشته باشد و دود کند آن را متوقف کنید. زیرا ممکن است یک مشکل جدی رخ داده باشد که اگر به رانندگی ادامه دهید منجر به ایجاد مشکلات اضافی یا تعمیر پرهزینه موتور شود.

نحوه خواندن کدهای خطا

تنها راه اطلاع از علت روشن‌شدن چراغ چک این است که یک دستگاه عیب‌یاب به محل اتصال دستگاه OBD II در ماشین وصل کنید. سپس دستگاه عیب‌یاب کد یا کدهای خطایی که در سیستم ثبت شده است را نشان می‌دهد. اکثر دستگاه‌های عیب‌یاب علاوه‌بر نشان‌دادن کد خطا در یک خط به توصیف یا تعریف آن می‌پردازند. برخی دستگاه‌های کدخوان ساده ممکن است فقط شماره کد خطا را به شما نشان دهند و هیچ توصیف یا تعریفی از آن ارائه نکنند.

 

 
پورت OBD II
پورت OBD II

توجه: بدون دستگاه عیب‌یاب نمی‌توانید علت روشن‌شدن چراغ چک را شناسایی کنید. بااین‌حال در بعضی ماشینها می‌توانید از طریق صفحه نمایش اطلاعات راننده به کدهای خطا دسترسی پیدا کنید. البته باید شیوه انجام این کار را بلد باشید.

اگر دستگاه عیب‌یاب ندارید بسیاری از فروشگاه‌های لوازم یدکی و حتی بعضی تعمیرگاه‌ها به صورت رایگان دستگاه را به ماشینی شما متصل کرده و کدهای خطا را برای شما تعبیر می‌کنند. ولی اکثر تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌ها برای تشخیص عیب و تعبیر کدهای خطا معمولا یک مبلغ ثابتی از شما دریافت می‌کنند.

اگر در کامپیوتر ماشینی شما کد خطا ثبت شده است باید چه کار کنید؟
شماره کدها را یادداشت کنید. تا زمانی‌که این اطلاعات را یادداشت نکردید کدهای خطا را پاک نکنید زیرا بعدا برای شناسایی مشکل به آنها نیاز خواهید داشت.
این کدها به شما اطلاع می‌دهند که چه سنسورها یا دستگاه‌هایی با مشکل مواجه شده‌اند. اگر دستگاه عیب‌یاب درباره کد ثبت‌شده توضیحی ارائه نداد باید از هر منبع ممکن مانند اینترنت یا دفترچه تعمیرات ماشین معنای آن را پیدا کنید.

نحوه پاک‌کردن کدهای خطا

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای پاک‌کردن کدهای خطا استفاده از یک دستگاه عیب‌یاب است. این دستگاه با کامپیوتر ماشین ارتباط برقرار می‌کند و به آن فرمان پاک‌کردن کدها را صادر می‌کند و در هیچ‌یک از تنظیمات ذخیره‌شده در حافظه کامپیوتر که برای حفظ کارکرد عادی ماشین الزامی است تغییری ایجاد نمی‌کند.
بدترین روش برای پاک‌کردن کدهای خطا قطع اتصال کابل باطری است. در اکثر ماشینهای قدیمی‌تر که قبل از سال 1996 تولید شده‌اند با کشیدن کابل باطری حتی به مدت چند ثانیه یا درآوردن فیوز برق کامپیوتر ماشین کدهای خطا پاک می‌شوند ولی همراه با آن تمام تنظیمات دیگری که به مرور زمان در حافظه کامپیوتر ماشین ذخیره شده‌اند نیز پاک می‌شوند.

 

دستگاه کدخوان ارزان قیمت OBD II
دستگاه کدخوان ارزان قیمت OBD II
 

 

توجه: با پاک‌کردن کدهای خطا چراغ چک برای همیشه خاموش نمی‌شود. دیر یا زود دوباره کدها در سیستم ثبت می‌شوند و چراغ چک دوباره روشن می‌شود مگراینکه مشکل یا مشکلاتی که در ابتدا باعث شدند کدهای خطا در سیستم ثبت شوند شناسایی و رفع شوند.
احتیاط: کشیدن کابل باطری برای پاک‌کردن کدهای خطا در بسیاری از ماشینهای مدل 2006 و جدیدتر ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تنظیمات حیاتی از حافظه کامپیوتر ماشین پاک شود که در کارکرد گیربکس اتوماتیک، سیستم تهویه مطبوع و موارد دیگر تاثیر منفی می‌گذارد. برای رفع این مشکل به شیوه‌های خاص ذخیره مجدد اطلاعات در حافظه کامپیوتر توسط دستگاه عیب‌یاب سازنده ماشین یا دستگاه عیب‌یاب پیشرفته نیاز است تا عملکرد دستگاه‌هایی که تحت‌تاثیر قرار گرفتند دوباره به حالت عادی برگردد.
توجه: پاک‌کردن کدهای خطا با دستگاه عیب‌یاب یا با کشیدن کابل باطری تمام مواردی که سیستم OBD بر آنها نظارت دارد را به حالت صفر برمی‌گرداند، یعنی ماشینی شما تازمانی‌که تمام این موارد اجرا و کامل نشوند یا به عبارتی سیستم آماده نشود مورد تایید آزمایش آلایندگی توسط دستگاه عیب‌یاب OBD قرار نمی‌گیرد.